simulatory

O leteckých simulátoroch a virtuálnom lietaní.
Forum rules
peki
Posts: 19
Joined: 15 May 2006, 12:19
Location: Senica
Contact:

simulatory

Postby peki » 04 Mar 2008, 10:26

6.3.5. Simulované létání (R. Stuck)

Objevily se další simulátory. Flight Simulátor X od Microsoft. Na trhu jsou 4 plachtařské simulátory: SFS (Německo), Sailor of the Sky (Španělsko), Silent Wings (Norsko) a Condor (Slovinsko). Condor je pravděpodobně nejlepší z nich.

Soutěžení na webu se stává populární. Využívají se především Condor a Silent Wings. Aerokluby začínají využívat simulátory i pro výcvik. V Lashamu (UK) využili simulátor na bázi Silent Wings pro výcvik a student byl schopen po výcviku na simulátoru a pouhých 5 letech ve dvojím letět sólo.


zdroj :

http://www.aeroklub.cz/sekretar/PLK21.HTM


ty brďo, 5 dublov a ideš na sólo.
A my sa s tým tak se...

Ja teda nie som simulant, nemám čas ani na normálny knipel, nie to ešte na nejakú náhražku. Ale pre mladých, ktorí majú pomer čas/peniaze na inom leveli než ja toto môže byť inšpirujúce, ako sa dostať do obrazu, aby okrem pôžitku z 3D pohybu zostalo z vreckového aj iné radosti, ako je trebárs pivo a pod.
Ovšem, ten skvelý pocit keď vám pri prvom sóle praskne lano navijáka v okamžiku prechodu do stúpania v 30 metroch vám zatiaľ žiadny simulátor nedá. To treba zažiť. Takže tých 5 dublov berte s rezervou... :)
Proste Vás budeme školiť dovtedy, dokiaľ nebude veľmi vysoká pravdepodobnosť "veľmi dobrých pristátí" vašich sólo letov.

Odborné vysvetlenie :
1. Dobré pristátie je také, keď pilot a pasažieri môžu vystúpiť z lietadla a odísť.
2. Veľmi dobré pristátie je také, keď sa dá lietadlo znovu použiť.

p.s.
hm, už chýba len simulátor na sex.
Potom to začne byť dokonalé...

peki

Juri
Posts: 21
Joined: 04 Mar 2008, 10:20

Re: simulatory

Postby Juri » 04 Mar 2008, 10:58

Len na okraj Simulatory su pekna vec to je pravda... Ale real je real..
Ja osobne pouzivam ako simulator FS2004 co je vsak skor pre motorove lietanie ako pre plachtarenie..
Osobne vyuzivam FS2004 najma ako vyukovy prostriedok pre letecke postupy vo vzduchu a to najma pri online lietani
na IVAO
Odkaz na slovensku sekciu http://sk.forum.ivao.aero/
Ale ako vravim Simulator je pekna vec na zdokonalenie teorie a urcitych navykov (i negativnych), ale uz teraz sa tesim na real lietanie...
S pozdravom
Juraj

Marek
Site Admin
Posts: 396
Joined: 05 May 2006, 17:34
Location: Senica
Contact:

Re: simulatory

Postby Marek » 04 Mar 2008, 16:28

Condor mam. Vyborny plachtarsky simulator.

Pre ziakov dobry na nacvik aerovleku ako aj ustredovanie termiky. Moj nazor.

Hugo
Posts: 486
Joined: 24 May 2006, 15:46
Location: Bratislava

Re: simulatory

Postby Hugo » 04 Mar 2008, 17:20

Ahojte, ja som hraval asi vsetky verzie Flight Simulatoru kym som bol dieta hrave, ale odkedy ma to prestalo bavit a zacal som naozaj lietat je to pre mna nezaujimave. Ale mna nebavi ani modelarstvo, takze je to cele o povahe urcite...

Jofe
Posts: 227
Joined: 10 May 2006, 19:36
Location: Senica

Re: simulatory

Postby Jofe » 04 Mar 2008, 20:40

Ja sa po večeroch bavím s Il-2 Šturmovik.
Niečo z mojej kuchyne:http://www.letka13.sk/~jofe/Bombsaway.wmv
Má to cca 50M, takže cez R mouse click a uložiť na HDD. :mrgreen:

Hugo
Posts: 486
Joined: 24 May 2006, 15:46
Location: Bratislava

Re: simulatory

Postby Hugo » 25 Nov 2008, 19:32


Lukas
Posts: 175
Joined: 25 May 2006, 17:43

Re: simulatory

Postby Lukas » 26 Nov 2008, 09:33

Dovolím si pridať naše simulátorovej omladine a ostarine svoj technický pohlad na vec:

- simulovať sa dá všetko, čo sa dá spočítať
- let vetroňa a termický stupák spolu v interakcii sa spočítať dá, ale dnes ešte dosť dobre spočítaný nie je
- použitie simulátora pre nácvik lietania je rovnako oprávnené ako použitie simulátora pre nácvik riadenia auta. Je to dnes na zhruba rovnakej úrovni, s týmito rozdielmi:

R1: lietanie vyžaduje zložitejšie motorické schopnosti (udržiavanie rovnováhy....) ako reakciu na pohyb lietadla -
preto letecký simulátor musí simulovať pohyb... bez neho je to skorej zábava a hračka. Jazda autom
nevyžaduje takú reakciu na pohyb.
R2: lietanie je jednoduchšie na pravidlá a interakciu s "umelým"="ľudským" okolím, jazda autom naopak vyžaduje
oveľa viacej dodržovania formálnych pravidiel a interakcie s ostatnými autami na ceste. Toto "umelé" okolie
auta vieme veľmi dobre spočítať ... však pravidlá cestnej premávky aj autá aj cesty dnes už vznikajú celé v
počíačoch... preto ho aj dobre simulujeme.

Preto, letecké simulátory to majú ťažšie a majú ešte veľký kus cesty pred sebou. Vo výcviku môžu pomôcť ale v menšej miere ako simulátor v autoškole.

Skutočné lietanie úplne nenahradia nikdy, lebo je to nekonečne zložitý problém, ktorý sa nedá spočítať (bolo by na to treba také množstvo energie, ktoré je obsiahnuté v prírode). Alebo inak povedané: ak by mali nahradiť výcvik na reálnom vetroni, tak by najprv muselo byť možne absolvovať autoškolu len na simulátore.... brrr to je predstava ktorej sa desím..,. že to nejkého blbca napadne.

Simulovať sex je najtažší z uvedených problémov, pretože, ak pominieme sexshopy, tu človek nevytvoril nič, čo by sa pri tom používalo, je to čistá príroda, a teda východiskové predpoklady sú najťažšie. Sem sa ale investuje najviac, je tu viac penazí, viac ako v autách a lietadlách dokopy. Tu to pôjde skorej chemicko-technologickou cestou, ktorú presadzuje napríklad Kewin Warwick http://www.kevinwarwick.com/ICyborg.htm ale... to nemá šancu, pretože tu odpadajú všetky motivácie, prečo to simulovať, keď realita je zadarmo, lepšia a taká príjemná.

Tuším so sa dostal nejako ďaleko od témy plachtárske simulátory... tak radšej končím.

Hugo
Posts: 486
Joined: 24 May 2006, 15:46
Location: Bratislava

Re: simulatory

Postby Hugo » 26 Nov 2008, 20:55

"ale... to nemá šancu, pretože tu odpadajú všetky motivácie, prečo to simulovať, keď realita je zadarmo, lepšia a taká príjemná."

nesuhlasim, pretoze PRESNE toto iste si ja hovorim o simulatoroch leteckych a inych. a kedze su simulatory popularne, asi to tak nebude. Ked tak len ta cena...

Peťo b
Posts: 183
Joined: 12 May 2006, 15:10
Contact:

Re: simulatory

Postby Peťo b » 27 Nov 2008, 22:32

Podla mna, kazdy kto cez zimu brusil condora ma na zaciatku sezony omnoho kratsiu dobu kym sa "do toho dostane". O tom ze dostatocnou mierou zjednodusenia sa daju dosiahnut uspokojive vysledky vedeli manici uz v 77mom - prve pocitacove letecke simulatory pouzivane pre komercne aerolinky. Pocitace boli vtedy uplne inde ako su dnes. Ja vidim jediny problem v simulovani zrychlenia(videl som uz halu po ktorej lietala kabina tusim v 2 osiach). Dnes ak mas dost penazi da sa dostat na uroven ktora sa z realitou do istej miery porovnavat da. 100 percentne to tak skoro nebude ale uz je to za polovicou, myslim.

Lukas
Posts: 175
Joined: 25 May 2006, 17:43

Re: simulatory

Postby Lukas » 01 Dec 2008, 16:27

- iste, simulatory maju zmysel
- treba ale vediet, odkial -> pokial
- cena nutna na zvysenie reality rychlo prekroci naklady na realne lietanie
- plati, ze vieme dobre simulovat umele prostredie, ktore vytvoril clovek, nie prirodu. Preto maju ovela vecsi zmysel simulatory napr. velina atomovej elektrarne, ktore mozu by 100% ucinne a funkcne na vycvik obsluhy. Tak, ze obsluha nerozozna, co je realita a co je simulovane.
IFR let sa tiez da super simulovat, z toho isteho dovodu.
VFR je vecsi problem, lebo to V v tom VFR ... je priroda. FR je lahke, lebo to je dielo cloveka.

Peťo b
Posts: 183
Joined: 12 May 2006, 15:10
Contact:

Re: simulatory

Postby Peťo b » 01 Dec 2008, 21:52

Lukas sorry ale dovolim si nesuhlasit, aspon co sa toho V tyka. Nato aby si sa naucil orientovat podla mapy nepotrebujes vidiet na stromoch jednotlive listy a baby pri jazere. Zakufrovat mozes velmi jednoducho aj v simulatore. Hodit to potom na nedostatocne V je jednoduche ale podla mna mimo.
Pozri si par screenov z MS Flight sim X - na simulator podla mna slusne. Jasne ze to nieje realita ale to ani nikto necaka. Asi si zarity antisimulator - treba aj opoziciu :D

Lukas
Posts: 175
Joined: 25 May 2006, 17:43

Re: simulatory

Postby Lukas » 02 Dec 2008, 08:05

ano ano, opoziciu treba.... ty zaryty prosimulatorista. :-)

a .. ANO suhlasim s tebou!

A predstavujem si, ako v simulátore VSO letim v lete nad jazerom, napríklad Kunovskou priehradou,
na brehu sa budu opalovat dievčatá o ktorých hovorí Peter, ... ja pridávam... hore bez,
ja sa na ne zapozerám, oni mi zamávajú, ...
aj ja im mávam, urobím príliš veľký nechcený náklon, padnem do vývrtky, v kabíne ma to otlčie, ja to vyberiem,
ale budem už mať málo výšky na dotiahnutie sa naspeť na letisko, tak budem nútený pristáť na tom kopčeku vedľa priehrady,
zatelefonujem na letisko aby pre mňa prišli s tranďákom, oni že áno, ale až večer...
tak mám dosť času, preto vyskočím s kabíny, zoberiem si z nej preletový balíček a idem a kúpať s tými dievčatami do chladivej vody Kunovskej priehrady......
... uf, tak to by som chcel zažiť.... ale pri mojom veku sa mi to v reále už asi nikdy nestane.

PRETO: SEM S TÝM SIMULÁTORISTI! Som s vami a teším sa na virtuálnu budúcnosť.

P.S. V reále by som ten outlandig pred VLP ukecal, že to bolo počasím, v simulátore by tie baby a vývrtka boli asi spetne vidno čo? To tam treba vedieť upraviť.... :wink:

Miroslav KALNÝ
Posts: 68
Joined: 08 Oct 2007, 09:56
Location: Senica

Re: simulatory

Postby Miroslav KALNÝ » 02 Dec 2008, 10:48

Ja lietam okrem FS2004 aj IL2 Šturmovik a nemám žiadny morálny problém strielať na lietadlá, lode, alebo vlaky. Ale v reále by som to zažiť určite nechcel. Myslím že nikto normálny. Tiež je pravda že priemerný hráč IL2 ( hoci aj 16 ročný ) lepšie striela ako nadpriemerný pilot za WWII. A nemusí počítať: letím za lietadlom 500m, rýchlosťou 550km/h,pod uhlom 30°, projektil má rýchlosť 700m/s. Koľko mám predsadiť aby som ho trafil. Proste to vie, prišiel na to empiricky. Ani balistiku nemusel študovať.

Miroslav KALNÝ
Posts: 68
Joined: 08 Oct 2007, 09:56
Location: Senica

Re: simulatory

Postby Miroslav KALNÝ » 04 Dec 2008, 20:42

Stáva sa mi niekedy

Miroslav KALNÝ
Posts: 68
Joined: 08 Oct 2007, 09:56
Location: Senica

Re: simulatory

Postby Miroslav KALNÝ » 04 Dec 2008, 22:16

i156 vs Ju-88 m.JPG
I185 vs He111 m.JPG


Return to “Virtuálne lietanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest