Pribina očami nováčika

Akcie na letisku v Senici alebo na iných letiskách, vrátane súťaží
Forum rules
Lukas
Posts: 175
Joined: 25 May 2006, 17:43

Pribina očami nováčika

Postby Lukas » 11 Apr 2010, 08:49

Od 2. do 10. apríla som sa zúčastnil, asi ako prvý z nášho AK, plachtárskej súťaže Pribina Cup 2010.
Tu sú informácie a dojmy:
Pekná súťaž, veľká, medzinárodná, 150 pilotov z celého sveta.
Veľa reprezentantov a skúsených plachtárskych vlkov. Takže sa dalo veľa vidieť a naučiť.
Tento 10ty ročník využili mnohí reprezentanti na trénovanie v oblasti tohtoročných majstrovstiev sveta, ktoré budú v Prievidzi.

150 vetroňov rozdelili do 4 tried - club, 15m, dvojsice a Open. Aby bolo jasno, dvojsice boli len DuoDiscus alebo DG1000... žiadne Blaníky :-)
A Club samozrejme bez osí.
Píšem to tak preto, lebo Úlohy boli stavané veľmi športovo, dlhé, na malé krúžky = speed tasky a pre nás, nováčikov, ťažké. Takže nič pre slabšie vetroňe a slabších pilotov. Teda nemá veľký zmysel ísť na Pribinu s osou...
Je to tak asi aj schválne nastavené od organizátorov, lebo súťaž si vyžaduje skúseného plachtára. Najviac na štarte, kedy behom jednej hodiny 10 vlečných, z toho 3 turbočmeláky, vystrelia do 500m AGL, (za 25EUR!) 150 vetroňov nad letisko. To je najkritickejšia hodina pretekov, kedy pilot nesmie celú hodinu pozreť na palubku. Len von, a sleduješ detaily superbrusov okolo seba, z niekoľkých metrov. To je veľmi kritické a nebezpečné.

Počasie bolo jarné, premenlivé, celkovo dobré. Bola zima, veľký kontrast oproti letným súťažiam, napríklad Makarenkovi. Hore je stále mínus, nemohol som udržať nohy v teple. Pochopil som, na čo si plachtári kupujú vyhrievané ponožky. Je to aj tým, že nohy sú odkrvené, po 4-5-6 hodinách sedenia v kabíne.

Lietal som s požičanou LS8/15m, od Broňu Smatanu. Je to typovo rovnaký eroplán ako osa - 15m bez klapiek, ale iste modernejší. Kĺže 43 a naozaj. Krásny, jednoduchý a funkčný stroj. Jediné mínus je komplikované plnenie vodou, je to porod, obzvlášť pre nováčika.

Letelo sa 5 disciplín, od 250 do 405 km. Task setter Domino využil voľný priestor na východe, lebo sa opravuje Sliač a tak sme lietali prvú otočku na východ, za Zvolen, napr. Hriňová. Druhá bola obvykle na západe - Trenčín, alebo aj Lopeník na Morave. Tretia pri Martine . vo veľkej Fatre - a domov.
Ak bolo slabšie počasie, tak nám dva krát aj menšie AAT.
Raz sme zaleteli až dole do Štúrova, to bol pre mňa až turistický zážitok, byť tam s vetroňom, viď foto ostrihomskej katedrály s Dunajom.

Mne sa podarilo zaletieť len raz dobre, ostatné som viacmenej ako obvykle pokazil. Množstvo chýb, ktoré môže plachtár pri lete urobiť je nekonečné...
Jedna pekne rozletená disciplína pre mňa skončila na Klaku, pri 8/8 oblohy a studenej zemi... som tam proste nič nemal... ale súperi mali, síce opuchnuté nuly, ale im to stačilo na prekonanie tej oblasti, mne nie. :-)
Poslednú som pokazil na doklze, pre silnejúci vietor do nosa, po 60km dokze zo Štúrova som sadol 4 kilometre pred prahom dráhy. To bolo síce jediné, ale o to horšie pole.
Takže umiestnenie je slabé, ale aspoň som nebol už ani najpomalší ani najhorší. A polietal som pekné deklarované prelety od 250 do 400km.
Počul som na rádiu český tím v 15m a to bola škola.... základ úspechu je spolupráca, podobne ako pri cestnej cyklistike, osamotený pilot má malé šance.
Keď je dobré počasie, tak sa 2metrový stupák opúšťa, bo to je málo.... a keď je slabé, točia spolu a hľadajú najlešie miesto. Výsledkom je vysoká rýchlosť. Ale na ešte lepšie spolupracujúcich nemcov a angličanov je aj to málo.


Stránka súťaže:
http://www.pribinacup.sk/2010/
Výsledky:
http://www.soaringspot.com/pc2010/results/
A obzvlášť doporučujem Fotogalériu, tá je úžasná. Fotky od Elfa krásne vystihujú atmosféru a dej.
Paráda: http://www.pribinacup.sk/2010/photos/

Plus: vysoká športová úroveň, kvalitní súperi, náročné trate
Mínus: drahé vleky, husto na oblohe po štarte.

Hugo
Posts: 486
Joined: 24 May 2006, 15:46
Location: Bratislava

Re: Pribina očami nováčika

Postby Hugo » 13 Apr 2010, 10:20

Pripajam (podla mna) 2 naj fotky z Pribinacupu od SGC.


Return to “Podujatia a akcie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests