PMSRj 2010 a Makarenko 2010

Akcie na letisku v Senici alebo na iných letiskách, vrátane súťaží
Forum rules
Lukas
Posts: 175
Joined: 25 May 2006, 17:43

PMSRj 2010 a Makarenko 2010

Postby Lukas » 02 Jul 2010, 10:42

Hugo je tam s Osou na PMSRj,
Ludo je tam s Blanikom na Makarenkovi.
Dano tam ide s osou neskor, na Makarenka.

http://www.freefly.sk/makarenko/
vysledky: http://www.soaringspot.com/mam2010/results/

Hugo
Posts: 486
Joined: 24 May 2006, 15:46
Location: Bratislava

Polčasový report

Postby Hugo » 06 Jul 2010, 11:38

S Ludom sme dorazili v pondelok večer, dosť sme sa motkali, takže až za tmy, narýchlo sme postavali stany, vypili jedno víno s Bratislavským juniorom Maťom a isli spať.
Ráno som dokončil stavbu príbitku a začal som sa venovať vetroňu, s viazacím drôtom a izolačnou páskou som strávil na úpeku asi 3 hodiny. Som dosť nešikovný... Poobede som si dal rozcvičovaciu hodinu termiky.
Všetky tasky boli zatiaľ AATčka (na veľké kruhy). Prvá súťažná disciplína bola na Klak vo Veľkej Fatre a potom dole na Skýcov, to je nejaká dedinka blízko Partizánskeho v takej pahorkatine. Bol som zo začiatku trošku opatrný a v tej Fatre som sa teda seriózne bál, o to viac, že som to zrovna na tom úseku posral a bol som nízko v turbulentných stúpaniach na svahoch, takže som neletel do krúžku dosť hlboko, ako by bolo treba a kedže počasie bolo inak dobré, tak som potom od Prievidze cestou dole posledných 60km letel iba rovno a až na koniec druhého kruhu, ale ajtak som podletel čas o 12 minút. Po oficiálnom obodovaní som zostal smutný, lebo mi zblbol loger a mal som neplatný záznam výšky a mám za ten deň tým pádom nulu. Ale nevadí.
Druhý task bol do Terchovej a potom niekam dole ku Nitre. Počasie bolo super, prelet bez vačších chýb, v prvom krúžku som letel až za stred , prvýkrát v živote som sa dostal mimo mojej zalaminovanej mapy :) V druhom som išiel asi do stredu, podarila sa mi celkom dobrá rýchlosť a bol som druhý.
Tretí deň sa letel Podbiel (to je až za Dolným Kubínom, tiež pekne ďaleko) a Omšenie pri Trenčíne. Tento let sa mi letel dosť zle, nebol som fyzicky fit, hore na severe som sa zbytočne zdržal a doletel som to iba s myšlienkou, že rozoberať vetroň v tomto stave by bolo ťažšie ako to doletieť. Btw. nebolo to z alkoholu.
Štvrtá a zatial posledná disciplína bola na Liptovskú Maru a Čadcu. Fúkal dosť silný severozápadný vietor, ale termika bola dobrá. Hore sme leteli po Hrubej Fatre, odlet mi nevyšiel celkom podľa mojich predstáv, padol som nízko a chalani mi utiekli. Letel som takou blbou oklukou cez Kremnicu a B. Bystricu, vo Fatre som sa zase raz vybál, ale nejak som sa dopracoval ku Ružomberku, tam som stretol chalanov, ktorí sa už medzičasom vracali z Tatier a mal som v pláne iba cinknúť kruh a letieť s nimi na ďalší otočák, lebo bol v čistom. Mal som ale veľkú chuť prýkrát v živote sa odviezť po Tatrách, tak som spravil aspoň kúsok, na úroveň stredu kruhu, bolo to nafukované od severu a fungovalo to tam neskutočne. Na moje prekvapenie som vcelku úspešne cinkol aj druhý otočak, nad Kiou v Žiline som dobral výšku a dokonca som prekonal strach a nutkanie letieť domov ľavou stranou Malej Fatry (od doliny) ale letel som pravou až stredom po nafukovaných svahoch, vďaka čomu som na rozdiel od niekoľkých iných doletel domov. Od Žiliny mi rástla rezerva skoro bez točenia z -600m až na +600m.

Momentálne prechádza fronta, takže mám čas na tento polčasový report. Ešte by sa nám mali ujsť 3 letové dni.
Lietanie v tých kopcoch je niečo neopísateľné, škoda že nemám fotky z kabíny. Je to iný svet ako v Senici, tiež lietanie v juniorskom týme a spolupráca na frekvencii je pre mňa niečo nové a zaujímavé.

Tak dúfam, že to úspešne dokončíme a snáď potom ešte dopíšem nejaký uzáver.

Hugo
Posts: 486
Joined: 24 May 2006, 15:46
Location: Bratislava

Dokončenie

Postby Hugo » 11 Jul 2010, 21:43

Po troch dňoch voľna sa spravilo letové počasie a kedže sa do konca súťaže už neočakávalo lepšie, organizátori vypísali trať na malé krúžky 300km: Oravská Lesná a Chopok. Atmosféra na briefingu bola kombináciou vzrušenia a obáv.
Nakoniec sa tá trať ukázala ako dobre zvolená, dalo sa to v pohode obletieť, bol to super deň. Svoj denný údel chýb som si navaril na Krivánskej Fatre, kedy som za každú cenu chcel letieť po náveternej strane (severnej) aj keď na záveternej boli kumuly a točili tam vetrone. Nafukované svahy ma sice podržali, ale bolo to tam veľmi turbulenté a nedalo sa to točiť, za chvíľu som mal na výškomeri kilometer, čo znamenalo, že som sa uchytával v 200 metroch nad nejakou zabudnutou dedinkou... Po asi 20 minútach chmúrnych myšlienok a trápenia som sa opať dostal so hry a zaletel som na otočák, stretol som tam chalanov, ktorí ma medzičasom predbehli a boli práve po otočke a letel som smerom na Chopok. Druhé rameno bolo dosť mrtvé a ku Liptovkej Mare som doletel asi v 1300m, zase som sa zbytočne zdržal hľadaním stúpania, ktoré som našiel až keď som zbadal vetrone točiť kúsok spať po kurze... Dosť naprd letieť na pretekoch v protismere trate... Táto skupinka s ktorou som vytočil boli skúsení piloti, tak som bol rád, že budem najnáročnejšiu a najzaujímavejšiu časť trate letieť s nimi. Po dobratí vyšky sme skočili na svahy Nízkych Tatier, vytočili sme trojku do úrovne hlavného hrebeňa a leteli sme nalepení na hrebeni na otočák. Táto minúta bola zatiaľ moja najkrajšia v kabíne vetroňa... Neopísateľné... Z Chopku preskok ku Banskej, tam sme dobrali výšku a už viacmenej na doklz sme sa pomaly dohúpali do PT.
V šiesty deň sa splnila predpoveď - čistá termika, leteli sme Lysec vo Veľkej Fatre a Nitru na veľké krúžky, dosť nudný let, moc mi to nešlo, hlavne tímová spolupráca v tento deň nejak nevychádzala, po pristátí som si vydýchol že som doma.
7čka: Posledný deň opať v čistom na Maguru a cez zrovnávací bod blízko PT domov. Slabé počasie nás donútilo odlietať pod 1300m výšky, pri Prievidzi sme už boli na zemi, spolu s potenciálnymi majstrami sveta sme sa potrápili a pomaličky sa posúvali ďalej. V psej výške sme prekonali aj Kozie Chrbty a plazili sme sa po úpätí Malej Fatry. Počítali sme s pristátím do poľa, ale naleteli sme rozbité stúpanie na svahu, ktoré sme, každý s inou úspešnosťou vytočili a odviezli sme sa iba kúsok za hranu otočáku, kde sme pod jediným mrakom dňa dobrali nejakú výšku a leteli naspať dole. Slabotu počasia dokazuje to, že som až po Partizánske (50km) nenaletel žiadne stúpanie. Už som si myslel že to neuletím, lebo som nemal dosť výšky na cinknutie toho zrovnávaku, ale na hrane mesta som niečo našiel, potočil a zviezol som sa nad lesom kúsok do krúžku a spať na letisko.

Perfektne vydarené preteky, nadpriemerné počasie, navyše ideálne rozložené - 4 dni lietania, v strede voľno a potom ešte 3 dni lietania. Super partia, večer termálna voda... GOOD. Po 2 týždňoch som už mal hlavne tej každodenne sa opakujúcej práce okolo lietania vcelku dosť, tešil som sa na poriadnu posteľ a kúpeľňu, ale to lietania ma neskutočne bavilo, užíval som si každý let a dal by som si ich viac.

Určite odporúčam.


Return to “Podujatia a akcie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests