Športové lietanie v Austrálii.

O leteckom výcviku v ZAK Senica ako aj o športovom lietaní
Forum rules
Lukas
Posts: 175
Joined: 25 May 2006, 17:43

Športové lietanie v Austrálii.

Postby Lukas » 18 Jan 2009, 20:35

Život ide ďalej,
a tak mňa nový rok zastihol v Austrálii, v plachtárskom stredisku Corowa, kde som bol zbierať plachtárske skúsenosti.
Bol som v Corowe 16 dní a pre toho, koho to zaujíma, zhrniem tu v krátkosti:
- ak to chcete skúsiť, tak to urobte, na nič nečakajte
- ak chcete čokolvek vedieť, spýtajte, sa, čo viem, poviem, čo neviem si vymyslím :-)
- plachtárske podmienky sú tam výborné, prvý let je zážitok. Vo vzduchu je obrovské množstvo energie. Ale nie je to také super, ako sa zdá zo správ o podmienkach plachtárskych stredísk. Oni to píšu ako reklamu na seba, takže je to vždy krajšie na WEB stranke ako v skutočnosti. Takže ak píšu ze priemerné stúpanie boli 3-4 metre, v skutočnosť je 2-3. To isté o CU, pri vetre uberajú.
- deň na tisícku je tam tak raz, dva krát za mesiac. Obvykle sú to tak tri dni v kuse, jeden z nich je najlepší na tisícku. Takže ak to chceš zažiť, choď tam aspoň na tri týždňe. Najlepší mesiac je Január. Isté to nemáš nikdy, na to sa priprav.
- ale aj priemerné autrálske dni sú ako naše najlepšie... takže priemernú austráliu máme na Slovensku tiež pár dní do roka
- našinec je dobre vycvičený z tých našich nuličiek, takže nemá problém tam uletieť dačo poriadne
- ja som s LS-4 uletel viacero trojstoviek, 400, 500 a najdlhší bol 595km. Mal som aj jedno tisíckové počasie, jeden deň. To by sa dalo s LS-4 uletieť 750km a viac. Bohužial som zle zvolil trať, do fronty namiesto od nej...nenosila. Tak som nič poriadne neuletel a len som si spravil 3km prevýšenie.
- obvyklé počasie je v čistom - je tam stále inverzia a v silnom vetre, do 10m/s je tam takmer každý deň, takže sa priprav na vietor a modrú oblohu. Je to rovina, do kopcov sa dostaneš len okrajovo. Ak je dobré počasie, stupáky sú 3, 4 m/s. Pri najlepšom sú 5, 6metrov. Je to super ale aj boj, ak neustredíš správne, tak ťa to riadne vytrasie.
- moja najväčšia chyba je, že lietam pomaly, Tak som sa to odúčal a fungovalo to, lebo McGraedy som mal 2 až tri krát vyššie nastavený ako mávam doma.
- treba ale dávať pozor, aj v dobrom počasí sú tam oblasti so slabšou terminkou, tu sa myslí 1, 2 metre. Ak to nezbadáš a "neberieš to" tak si rýchlo na zemi, lebo na preskoku je vario stále na -3, -4metre. Ja som sedel raz, z 12tich preletov. To hovorí o tom, že to tam naozaj podrží... keď aj ja som doletel :-) Niet sa čoho báť, podmienky na pole sú tam ideálne, veľké lány, pokosené.
- LS-4 je prefektná klubovka. Stúpa ako osa, kľže lepšie ako cirrus, až 140l vody, praktická, jednoduchá. Ideálna pre nás. Videl som inzeráty za 20 - 30kEUR.
- základná letecká angličtina je nutnosť, ale nie je tam komunikácia s dispečermi, takže nie až taká akú máme v Európe, ale bez nej by som to neriskoval
- tiež, nechodia tam uchá, spoločnosť ti robia dôchodcovia, s tisíckami hodín, veľa z nich sú bývalí profesionálni piloti, takže prevádzka je kľudná a nikto nezmätkuje, je to pohoda... pre toho kto vie anglicky. Local procedures môžem poskytnúť, niektoré strediská ich majú aj na WEbe.
- slnko, počasie, podnebie ... všetko je OK, po našich posledných letách so 40stupňami už vieme o čom to je
- najlacnejšia možná spiatočná letenka je 1000EUR aj to mimo sezóny, v sezóne 1400-až 2k
- v Austrálii je lacno, benzín 0,5 EUR, potraviny ako u nás .. teda to neviem presne :-), večera v reštaurácii 10EUR, pivo 3EUR

Linky na informácie:
- na http://www.gliding.sk chalani reportujú, čo sa tam deje, je tam kopa slovenských plachtárov, prievidza, nitra, poprad
- stránka strediska: http://www.australian-soaring-corowa.com/index.htm ale sú aj iné, Tocumwall, Benalla, Temora, ...
- lety som nahral na http://sk.gcup.eu, posunuli sme sa na 8. miesto v kluboch za rok 2008, čo je myslím dobré

Nebudem tu písať román, je toho veľa, všetky osobné aj písomné dotazy sú vítané, fotky, videa mám... napríklad na plachtárskom pive :wink:
Last edited by Lukas on 19 Jan 2009, 09:07, edited 1 time in total.

mchabela
Posts: 363
Joined: 24 May 2006, 09:54

Re: Športové lietanie v Austrálii.

Postby mchabela » 18 Jan 2009, 21:58

rád si počúvnem zážitky... :)


Return to “Letecký výcvik a športové lietanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests