Preskúšavacie a kontrolné lety

O leteckom výcviku v ZAK Senica ako aj o športovom lietaní
Forum rules
Marián Kováč
Posts: 37
Joined: 13 May 2006, 22:25

Preskúšavacie a kontrolné lety

Postby Marián Kováč » 03 Apr 2009, 22:35

Zdravím vás,

prosím záujemcov o examinátorské preskúšanie, aby svoj záujem deklarovali na tomto mieste, v ďalšej diskusii. Ak vás bude viac, dohodneme si termín a počas jedného letového dňa spravím naraz viacerých. Bolo by (pre mňa) dobré takéto termíny dohodnúť zhruba každé 2 mesiace. Ak bude na dohodnutý termín predpoveď neletového počasia, termín presunieme.

Zopakujem pravidlá pre periodické preskúšanie a predĺženie kvalifikácie, pretože na základe vašich častých dotazov som zistil, že máte v tomto chaos.

Podľa P-1 musí mať každý pilot každý rok preskúšanie s inšpektorom - periodické preskúšanie. Platnosť PP je 12 mesiacov. Ak pilot v aktuálnom roku absolvoval praktické preskúšanie s examinátorom za účelom predĺženia kvalifikácie GLD v leteckom preukaze (= Preukaz leteckého personálu), toto preskúšanie nahrádza periodu s inšpektorom (POZOR! – toto neplatí pre administratívne predĺženie platnosti kvalifikácie GLD).
Takže: ak vám v danom roku končí platnosť kvalifikácie GLD alebo FI (GLD) v preukaze, dohodnite si so mnou termín na praktické examinátorské preskúšanie v období, kedy vám končí platnosť periody. Spravíme zároveň periodu aj predĺženie kvalifikácie. Druhá možnosť je: dohodnúť si termín periody s iným inšpektorom (napríklad s Rišom Záhumenským) a na examinátorské máte čas do konca roka.
Administratívne predĺženie kvalifikácie GLD: pri splnení podmienok (12 hodín a 12 letov ako veliteľ lietadla – teda sólo) sa kvalifikácia dá predĺžiť administratívne, t.j. netreba absolvovať preskúšavací let. Vypíše sa len protokol, vykoná sa zápis do zápisníka letov a do leteckého preukazu. Nesmie sa ale zabudnúť, že takéto preskúšanie nenahrádza periodu. Platnosť periody je treba si strážiť a zavčasu kontaktovať inšpektora. Administratívne sa nedá predĺžiť kvalifikácia FI(GLD)!
Obnova kvalifikácie: o obnovu sa jedná vtedy, keď je platnosť kvalifikácie prepadnutá. Vraj sa dá platnosť kvalifikácie obnoviť do maximálnej doby prepadnutej platnosti 5 rokov (ale zatiaľ som tento termín nikde v metodických pokynoch nenašiel, len som bol 2 x zjebaný, že to neviem). Ak je kvalifikácia GLD prepadnutá dlhšie ako 5 rokov, mal by sa vystaviť žiacky preukaz a mal by sa opakovať základný výcvik.

K examinátorskému aj k periodickému preskúšaniu je treba doložiť: dopísaný zápisník letov, platný letecký preukaz (platí 10 rokov), platné lekárske osvedčenie, platný preukaz rádiofonistu.

Inšpektor vykonáva (okrem iného) periodické preskúšanie. Inšpektori na letisku v Senici: M. Kováč, R. Záhumenský. Ostatní inšpektori SNA sú uvedení v Informačnom obežníku SNA.
Examinátor vykonáva examinátorské preskúšanie, čiže predĺženie platnosti kvalifikácie GLD a FI(GLD) v leteckom preukaze a pilotné skúšky. Examinátor v Senici: M. Kováč. Ďalší sú v zozname examinátorov Leteckého úradu (http://www.caa.sk).

Tiež je dôležité sledovať maximálne povolené prestávky v lietaní (P-1, čl. 9.5.). Žiaci lietania na vetroňoch majú povolenú prestávku maximálne 15 dní, piloti vetroňov 3 mesiace, inštruktori 6 mesiacov. Ak je prestávka väčšia, ako je príslušný limit, nemôžete letieť ako veliteľ lietadla. Predtým musí byť vykonaný kontrolný let s inštruktorom. Ak je však prestávka väčšia ako 12 mesiacov, musí sa vykonať preskúšavací let s inšpektorom.

O každom preskúšavacom a kontrolnom lete sa vykonáva zápis do zápisníka letov alebo do žiackej knižky.

Verím, že problematika je zložitá a nie som si istý, či som to dobre vysvetlil. Preto rád zodpoviem dodatočné otázky. Taktiež budem rád, ak sa vždy na dohodnutý termín preskúšania zídete vo väčšom počte.

M. Kováč

dano
Posts: 64
Joined: 01 May 2007, 16:54
Location: Bratislava, Šajdíky
Contact:

Re: Preskúšavaci a kontrolné lety

Postby dano » 09 Apr 2009, 19:50

ahoj Maroš
tak z toho popisu mám v hlave ešte väčší guláš ako predtým. To ale samozrejme nie je tvoja chyba. Popísal si to na parádu.

Ja osobne potrebujem predĺžiť kvalifikáciu GLD (platila do 31.12.2008). Áno, ja viem že je to prúser, ale hádam to uflaškujem.
Ešte pre upresnenie: za minulý rok mám nálet väčší ako 12 hod. a naposledy som letel v novembri.
Čiže potrebujem predĺžíť kval. GLD, periódu a KTP. Nehodiace sa škrtnite.
Túto sobotu by mi to vyhovovalo :D Myslím, že aj ostatným. V kalendári je ich už dosť a bolo by dobré dať papiere do poriadku teraz, na začiatku sezóny.
D

Marián Kováč
Posts: 37
Joined: 13 May 2006, 22:25

Re: Preskúšavaci a kontrolné lety

Postby Marián Kováč » 09 Apr 2009, 20:51

Nikdy som nemal Komenského ambície, preto verím, že môj výklad je jasný len mne.

Mne to v sobotu 11.4. veľmi nevyhovuje, ale ráno (medzi 8:30-9:30) by som sa zastaviť mohol. Ale stihnem len max 2 examinátorské, čiže Teba (t.j. EP+PP+KTP) a ešte jedného prepadnutého. Ak niekto ďalší potrebuje len PP, môže s Rišom. KTP môže spraviť ktorýkoľvek inštruktor, ktorý nemá pauzu viac ako 6 mesiacov.

Do budúcna vás prosím, aby sme si termín dohadovali aspoň 2 týždne vopred, potrebujem si to naplánovať a dohodnúť s vami.

Ešte treba zistiť, či sú schopné lietadlá - Blaník a vlečná. Prosím niekoho, kto má o tom prehľad, aby to potvrdil.

Mara

mchabela
Posts: 363
Joined: 24 May 2006, 09:54

Re: Preskúšavaci a kontrolné lety

Postby mchabela » 09 Apr 2009, 22:47

s tou vlečnou neviem, neviem, info zo stredy 1.4. - vrátili sa prístroje z nejakých overení, či čohosi podobného a cez víkend som ju nepočul vrčať... predpokladám, že keby sú prístroje nahodené, tak j+r si idú polietať, ale nechcem šíriť poplašnú správu...

Marián Kováč
Posts: 37
Joined: 13 May 2006, 22:25

Re: Preskúšavacie a kontrolné lety

Postby Marián Kováč » 07 May 2009, 20:28

V sobotu 9.5. budem na letisku, mám dohodnuté nejaké preskúšania. Ak má ešte niekto záujem o predĺženie kvalifikácie GLD (t.j. ak vám končí platnosť 31.12.09), prípadne o periodické preskúšanie, som k dispozícii. Prídem asi o 9:30.

M. Kováč

SlavoU
Posts: 22
Joined: 26 Aug 2007, 08:53

Re: Preskúšavacie a kontrolné lety

Postby SlavoU » 28 Sep 2009, 12:53

Mam zaujem o preskusanie na predlzenie kvalifikacie GLD. Konci mi 31. 12. 2009. Slavo

Marián Kováč
Posts: 37
Joined: 13 May 2006, 22:25

Re: Preskúšavacie a kontrolné lety

Postby Marián Kováč » 28 Sep 2009, 21:44

Ahoj Slavo,
ak Ti to vyhovuje v sobotu 10.10. o 10, tak mne tiež. V inom prípade navrhni termín Ty.
Mara

SlavoU
Posts: 22
Joined: 26 Aug 2007, 08:53

Re: Preskúšavacie a kontrolné lety

Postby SlavoU » 29 Sep 2009, 08:31

Ahoj Maros,

dakujem za rychlu odpoved.

v sobotu 10.10. o 10 mi to vyhovuje.

Zdravi

Slavo

Peťo b
Posts: 183
Joined: 12 May 2006, 15:10
Contact:

Re: Preskúšavacie a kontrolné lety

Postby Peťo b » 29 Sep 2009, 19:59

Ja som na tom podobne ako Slavo. Môžem sa pridat toho 10teho?

Marián Kováč
Posts: 37
Joined: 13 May 2006, 22:25

Re: Preskúšavacie a kontrolné lety

Postby Marián Kováč » 29 Sep 2009, 21:43

Ano, samozrejme.
Ak vám bude stačiť administratívne predĺženie, nie je problém. Ak ale bude nutný aerovlek, treba zabezpečiť vlečnú. Nemám teraz prehľad o (ne)schopnosti našich vlečných lietadiel.
M.

Peťo b
Posts: 183
Joined: 12 May 2006, 15:10
Contact:

Re: Preskúšavacie a kontrolné lety

Postby Peťo b » 06 Oct 2009, 08:06

Je mi to luto, ale nebudem moct v sobotu prist. Idem pracovne do teplych krajin.

Peťo b
Posts: 183
Joined: 12 May 2006, 15:10
Contact:

Re: Preskúšavacie a kontrolné lety

Postby Peťo b » 05 Nov 2009, 10:53

Zdravim,

najde sa este daky termin tento rok?


Return to “Letecký výcvik a športové lietanie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests