ZAK zdravoveda

Čo nepatrí inde
Forum rules
Peťo b
Posts: 183
Joined: 12 May 2006, 15:10
Contact:

ZAK zdravoveda

Postby Peťo b » 01 May 2007, 23:31

Toto mi prislo mailom, myslim ze za precitanie to stoji :wink:

Dajme tomu, že je štvrť na sedem večer a vy idete autom domov (samozrejme sám či sama) po neobvykle ťažkej práci. Ak ste naozaj unavený, nie je vám dobre a máte pocit márnosti.
Náhle pocítite v hrudi prudkú bolesť, ktorá sa začne šíriť do ramena a až do spodnej čeľuste.
Ste len asi 7 až 8 km od najbližšej nemocnice, ale žiaľ neviete, či tam budete schopný dôjsť.

Máte kurz prvej pomoci, ale ten, kto vás to učil, vám zabudol povedať, ako ju poskytnúť sám sebe. Pretože ľudia, keď utrpia náhlu srdcovú príhodu, sú často sami, je tento článok asi namieste. Človeku, ktorému prestane srdce pravidelne biť a ktorý začne omdlievať, zostáva bez cudzej pomoci len asi 10 sekúnd (!), než stratí vedomie.
Ale takto postihnutý človek si môže pomôcť sám tým, že bude opakovane a veľmi silno kašlať.

Pred každým zakašlaním je nutné hlboko sa nadýchnuť a kašlať sa musí zhlboka a dlho, ako keby ste chceli z posledného hlbokého kúta pľúc vykašlať hlien. Zakašlanie je potrebné opakovať každé dve sekundy, pokiaľ nepríde pomoc, alebo pokiaľ neucítite, že srdce bije opäť normálne. Hlboké vdychy dodajú do pľúc kyslík a pohyby pri kašli stláčajú srdce a udržujú krvný obeh. Tlak na srdce tiež pomôže obnoviť jeho normálny rytmus. Týmto spôsobom sa obeť srdcového záchvatu dokáže dostať do nemocnice.

Return to “Ostatné”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest